ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW

Zespół policystycznych jajników to najczęstsza choroba hormonalna u kobiet w wieku rozrodczym. Średnio, na PCOS choruje 10% kobiet.
PCOS charakteryzuje się zaburzonym cyklem miesiączkowym, często wydłużonym z powodu braku owulacji, czego wynikiem są trudności w zajściu w ciążę. Charakterystyczne dla PCOS są podwyższony poziom androgenów i związane z tym łysienie, uporczywy trądzik oraz hirsutyzm (nadmierne owłosienie na ciele), często współwystępuje również insulinooporność. Nieleczony zespól policystycznych jajników ma również wpływ na odległe skutki zdrowotne. Od zwiększonego ryzyka chorób metabolicznych, przez poważne wahania nastrojów i stany depresyjne, po nowotwory jajników i macicy.

Farmakoterapia jest bardzo istotna w kwestii przywrócenia regularnej spontanicznej owulacji, ale to dieta i aktywność fizyczna są dwoma nieinwazyjnymi, ale najważniejszymi i bezwarunkowymi fundamentami łagodzenia objawów PCOS.
Główne cele diety w PCOS to uregulowanie gospodarki hormonalnej, przywrócenie regularnej owulacji i zapobieganie odległym powikłaniom choroby. Ze względu na to, że główne zaburzenia w zespole policystycznych jajników obejmują podwyższony poziom androgenów i bardzo często insuliny, leczenie dietetyczne i niezbędna suplementacja są tutaj kluczowe. Produkcja androgenów uzależniona jest od poziomu insuliny, która pobudza ich produkcję, z kolei androgeny pogarszają wrażliwość insulinową. Tak się tworzy błędne koło PCOS.

Odpowiednio zbilansowaną dietą, jesteśmy w stanie przerwać ten cykl, przywrócić równowagę hormonalną i zredukować objawy choroby. Szczególnie istotna jest poprawa wrażliwości insulinowej oraz dieta ukierunkowana w redukcję ryzyka chorób metabolicznych oraz poprawę negatywnych konsekwencji PCOS takich jak wypadanie włosów czy zmiany trądzikowe.

ZAREZERWUJ WIZYTĘ >>