Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) jest chorobą przewlekłą o charakterze nawracającym. ŁZS pojawia się u osób z nadczynnością gruczołów łojowych, które produkują łój o nieprawidłowym składzie. Występuje najczęściej u osób z obniżoną odpornością, zaburzeniami hormonalnymi oraz stosujących nieprawidłową dietą i pielęgnację owłosionej skóry głowy. Występowanie ŁZS wiąże się także z nadmierną kolonizacją  grzybów drożdżopodobnych na skórze głowy.

Zmiany obserwowane podczas rozwoju choroby to nadmierne złuszczanie naskórka z towarzyszącym mu rumieniem. Nawarstwiające się tłuste łuski powodują stan zapalny i są często powodem wypadania i znacznego przerzedzenia włosów. Pierwsze zmiany chorobowe najczęściej obserwowane są na owłosionej skórze głowy, a następnie mogą rozlać się na przylegającą skórę nieowłosioną na czoło, brwi, uszy oraz fałd nosowo-wargowy. Łojotokowe zapalenie skóry jest schorzeniem, które często nawraca i cechuje się sezonowością i aktywizuje się najczęściej jesienią i zimą.

Powodzenie leczenia ŁZS jest wypadkową kilku czynników i zależy od lokalizacji zmian, stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia. W sytuacjach nasilonych zmian konieczne jest podjęcie leczenia zarówno miejscowego jak i ogólnego.

Twoja Klinika Włosa pomaga w doborze odpowiedniej terapii domowej oraz proponuje zabiegi wspomagające leczenie objawów łojotokowego zapalenia skóry.


ZAREZERWUJ WIZYTĘ >>