Leczenie Tarczycy Kraków

HASHIMOTO, NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Chorób tarczycy możemy wyróżnić kilka, choć tą najpowszechniejszą jest zdecydowanie przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto, potocznie nazywane chorobą Hashimoto. W ostatnich latach coraz więcej osób jest diagnozowanych w tym kierunku. Uważa się, że 80% przypadków osób zmagających się z tą chorobą to kobiety. Szczególnie dotyczy to kobiet w przedziale od 30 do 50 lat, jednak granica ta zaczyna się znacznie przesuwać, czego najlepszym dowodem są coraz młodsze osoby cierpiące na Hashimoto.

Jak powinna wyglądać dieta w tej jednostce chorobowej? Krąży wiele krzywdzących mitów odnośnie zaleceń dietetycznych. Wprowadzając je jesteśmy w stanie wyrządzić sobie niekiedy więcej szkody, niż pożytku. Dietetycy zgodnie uznają, że dieta musi skupiać się wokół dwóch rzeczy. Po pierwsze, dieta ma eliminować składniki działające prozapalnie, po drugie zaś ma dostarczać składników o działaniu przeciwzapalnym oraz tych niezbędnych do wspomagania pracy gruczołu tarczycowego. Ważne jest, by pamiętać, że nie ma jednej konkretnej diety przeznaczonej dla tej choroby.

 Racja pokarmowa powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji, jak również biorąca pod uwagę przebieg i rozwój schorzenia oraz jednostek współistniejących. Stosowanie zaleceń dietetycznych wskazanych dla osób z chorobą Hashimoto ma na celu złagodzić uciążliwe objawy choroby oraz wpłynąć na poprawę wyników leczenia. Hashimoto jest przypadłością autoimmunologiczną, która pojawia się w wyniku zapalenia tarczycy powstającej na skutek atakowania własnych komórek, uznawanych przez układ odpornościowy za ciała obce. Z tego względu terapia nie opiera się jedynie na samej tarczycy, lecz całym organizmie, dlatego jednym z elementów prawidłowego leczenia jest zastosowanie odpowiedniej diety.

„Ważne jest, aby w momencie zdiagnozowania choroby, wprowadzić zasady żywienia odpowiednie dla danej jednostki chorobowej, a zarazem dopasowane indywidualnie do potrzeb Pacjenta.”

„Bardzo ważne jest obustronne zaangażowanie w proces zmian w diecie. Dietetyk w naszej klinice jest z pacjentem w pełnej otwartości, partnerskiej relacji, która sprzyja zmianom, wspólnemu ustalaniu celów i rozmowie.”

ZAREZERWUJ WIZYTĘ >>