PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY
ZALECAMY KILKA DNI PRZED WIZYTĄ PRZYGOTOWAĆ:
- Dzienniczek żywieniowy
Przed pierwszą wizytą zaleca się sporządzenia dzienniczka żywieniowego czyli spisanie wszystkich produktów i płynów spożytych danego dnia. Aby przygotowany materiał odzwierciedlał w jak największym stopniu Twój zwyczajowy sposób żywienia, najlepiej przygotować zestawienie obejmujące minimum 3 dni (im więcej tym lepiej, ale pamiętaj aby spisywać dokładnie wszystkie spożyte produkty). Na podstawie dzienniczka żywieniowego już na pierwszej wizycie dietetyk określi jakich składników odżywczych w twojej diecie brakuje, a których spożywasz za dużo. Nasz specjalista dokona również szczegółowej analizy Twojego aktualnego sposobu żywienia poprzez wprowadzenia danych do specjalistycznego programu. Na kolejnej wizycie otrzymasz tabelaryczne porównanie przedstawiające spożycie wybranych składników odżywczych w dotychczasowej diecie w odniesieniu do Twojego zapotrzebowania oraz wartości jakie dostarcza zalecona dieta (jeżeli zdecydujesz się na jadłospis). Dzięki takiemu zestawieniu zobaczysz dokładnie, w których obszarach będziemy działać wprowadzając nowy model żywienia.
Dla ułatwienia Twojego zadania domowego nasz dietetyk przygotował szablon, który pomoże Ci w przygotowaniu dzienniczka żywieniowego. Już dziś go wydrukuj i zrób pierwszy krok do lepszego zdrowia! Pod tym linkiem znajdziesz również przykładowy zapis dzienniczka.
- Wyniki badań
W celu dokładnej analizy problemu na pierwszą wizytę przygotuj aktualne wyniki badań. W przypadku badań z krwi najlepiej aby był one maksymalnie 3 miesiące wstecz.
- Lista spożywanych leków oraz suplementów diety wraz z dawkami
Nie tylko żywność ma wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli spożywasz leki lub/i stosujesz suplementację, koniecznie powiadom o tym dietetyka. Leki często wchodzą w interakcje z różnymi składnikami pożywienia. Prawidłowy plan żywienia musi uwzględniać takie czynniki.
W DNIU WIZYTY:
Na pierwszej wizycie dietetyk dokona pomiaru masy ciała oraz jego składowych za pomocą Analizatora Składu Masy Ciała InBody 120. Pomiar jest wykonywany przy użyciu bioimpedancji elektrycznej, która polega na przepływie prądu o bardzo niskiej częstotliwości. Metoda ta jest nieinwazyjna i bezpieczna. Istnieją jednak przeciwskazania do wykonania pomiaru w przypadku:
- Kobiet w ciąży
- Osób z rozrusznikami serca lub wszczepionymi metalowymi elementami np. stenty
- Chorych na epilepsję
Różnica w przepływie impulsu elektrycznego pomiędzy różnymi komponentami naszego ciała pozwala określić m.in. zawartość tłuszczu i masy mięśniowej w organizmie, stopień nawodnienia organizmu, masę kostną, podstawową przemianę materii, ilość tłuszczu trzewnego czy rozmieszczenia masy mięśniowej i tłuszczowej względem partii ciała. W celu uzyskania wiarygodnego wyniku należy:
- W dniu pomiaru nie zakładać rajstop, ponieważ pomiar dokonywany jest boso
- Do trzech godzin przed pomiarem nie należy spożywać obfitego posiłku ani podejmować ciężkiej aktywności fizycznej
- Do pomiaru przystępować z pustym pęcherzem, nie należy również spożywać dużej ilości płynów bezpośrednio przed pomiarem.